درس‌­هایی از بیماری کرونا
دکتر علیرضا نوربخش

درس­‌هایی از بیماری کرونا پیامی­‌ست از دکتر علیرضا نوربخش درباره­‌ی نکاتی معنوی که می‌توانیم از شرایط حاضر بیاموزیم. ایشان فارغ‌التحصیل فلسفه‌­ی علم و همچنین رشته‌ی حقوق، و پیر سلسله‌­ی نعمت‌اللهی نیز می‌باشند.

«در این چند ماه اخیر دنیا واژگون شده­‌است. ما که تا دیروز حس می‌کردیم فنا ناپذیریم، امروز احساس عجز و ناتوانی می‌کنیم. امنیت­‌مان به ناامنی بدل شده­‌است. یک روز عضو فعال جامعه بودیم، روز دیگر تنها، گوشه­‌گیر، و شاید حتی عاطل و باطل در خانه­‌هایمان نشسته­‌ایم. … مسئولین خدمات درمانی به ما می­‌گویند که تنها کار عاقلانه این است که در خانه­‌هایمان بنشینیم، زیرا خارج­‌شدن از منزل و نزدیکی فیزیکی به دیگران هم برای ما خطرناک است و هم برای آن‌ها. در این شرایط چه کاری از عهده­‌ی ما ساخته­‌است؟»

نقش­‌هایی روی پلک‌­های من
جوزفین اِوِتز-سکر

نقش‌­هایی روی پلک­‌های من، مقاله‌­ا­ی تحقیقی­‌ست درباره­‌ی رویاهای ما. رویاهای ما اساساً چیستند؟ به زندگی بیرونی ما اشارت دارند یا به زوایای پنهان درون ما؟ آیا می‌توان با استفاده از فرهنگ‌نامه­‌های تفسیر خواب، رویاهایمان را تفسیر و تبیین کنیم؟ رویاهای ما چه تأثیری بر ضمیر آگاه و ناخودآگاه ما دارند و چگونه تعادل روانی ما را برقرار می­‌کنند؟ خانم اوتز-سکر که خود دانش­‌آموخته‌ی انستیتوی یونگ در زوریخ و روان‌تحلیل­‌گری برجسته است، با استناد بر نظریات یونگ و با بیان مثال‌هایی ساده و روزمره به شرح و بررسی این موضوعات می­‌پردازد.

رابعه عدویه
دکتر صفورا نوربخش

مقاله­‌ی رابعه عدویه، افسانه‌ای در منشور تاریخ شرح گوشه­‌ای از بازنگری و بازنویسی روایت رابعه عدویه در تاریخ تصوف است. دکتر صفورا نوربخش، محقق جنسیت و مطالعات زنان و استاد دانشگاه جرج تان آمریکا، با بررسی و تحقیق در متون به­‌جای­‌مانده در ادبیات تصوف به پرسش‌های زیر پاسخ می­‌دهد: رابعه عدویه که بود و در طول قرن­‌ها چه نقشی در تصوف ایفا کرد؟ چگونه از دل تاریخ در آمد و به افسانه پیوست؟ افسانه‌ی او چه تأثیری در نگرش ما از زن در تصوف به دست می‌دهد؟

داستان دوست
جمعی از دوست‌داران ‌حسن حکیم‌الهی

موسیقی و آواز: زنده‌یاد حسن حکیم‌الهی
صدا: هما حکیم‌الهی

باران شوق
ریحانه امامی

باران شوق دل‌نوشته‌ایست در شرح اشتیاق دیدار دوست. سفرنامه‌ی مسافری‌ست که از دیار دل تا دیار یار راه می‌پیماید و دقیقه‌هایش را به تصویر می‌کشد.

صدا: پیرایه پورآفر
موسیقی:‌ هومان پورمهدی
سخنی در حفظ و انتقال فرهنگ موسیقی سنتی ایران
دکتر امیر کوشکانی

سخنی در حفظ و انتقال فرهنگ موسیقی سنتی ایران مقاله‌ای‌ست از دکتر امیر کوشکانی، موسیقی‌دان و نوازنده‌ی چیره‌دست تار و سه‌تار. این مقاله در شرح و توضیح شیوه‌هایی است که بزرگان موسیقی برای آموزش، حفظ و انتقال این میراث کهن استفاده کرده‌اند.

صدا و موسیقی:‌ امیر کوشکانی
نگار خوانی: گربه خانقاه
روایت‌گر: باقر آمیرزاده – تصویرگر: رابعه حسین‌زاده

نگارخوانی عنوان بخشی نو از مجله‌ی صوفی‌ست. در این بخش، حکایت یا داستانی به‌همراه تصویری خلق شده در ارتباط با روایت ارائه می‌گردد. در این‌شماره، داستان گربه خانقاه که اقتباسی از کتاب نفحات الانس می‌باشد همراه با نقش‌های مرتبط با این داستان به‌نظر شما خواهد رسید.

جایگاه خدا در مغز انسان
مصاحبه امیلی اصفهانی با اندرو نیوبرگ

جایگاه خدا در مغز انسان مصاحبه‌ای­‌ست  با اندرو ب. نیوبرگ، عصب شناس و پژوهشگر پیشرو در حیطه­‌ی تجربیات دینی و معنوی. این مصاحبه، حول محور تحقیقات وی (شاخه‌ای از علم و الهیات به نام نورو-تئولوژی) است که خود از بنیان­‌گذارانش نیز هست. وی در تحقیقات و مطالعاتش، مغز افراد را در حین عبادت، دعا، مراقبه و یا در حالت خلسه اسکن کرده‌است تا بتواند درک بهتری از حالت‌ها و تمرین‌های مذهبی و معنوی داشته باشد.

کتاب‌خوانی:‌ هرمان هسه
سیدارتها – دمیان

کتاب‌خوانی نام بخشی از مجله‌ی صوفی‌ست که در آن شرح مختصری از نویسندگان بزرگ ادبیات جهان و توضیحی بر چندی از آثارشان ارائه می‌شود‌. هرمان‌ هسه، ادیب و نویسنده‌ی بزرگ آلمانی و دو کتاب مطرح وی سیدارتها و دمیان موضوع این شماره از کتاب‌خوانی است.